Chyba żadna kobieta nie cierpi świadomości zbliżającej się miesiączki. Jest to całkiem uzasadnione, gdyż wiąże się ona z wieloma nieprzyjemnościami. Jedną z nich są rzecz jasna bóle menstruacyjne – bardzo powszechne zjawisko, dotykające około 75% młodych kobiet.
Zbliża się TEN czas miesiąca? Poznaj 7 sprawdzonych metod jak przetrwać PMS!

1.

Niestety, sam okres nie jest jedynym problemem, gdyż nawet na kilkanaście dni przed menstruacją, możemy paść ofiarą zespołu napięcia przedmiesiączkowego (ZNP), a to już potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. 


Warto więc poznać kilka sprawdzonych sposobów – zarówno fizycznych, jak i mentalnych - na złagodzenie objawów ZNP, a także samej miesiączki.

1. Poduszki ogrzewające


Skuteczny sposób na skurcze menstruacyjne. Jeśli nie posiadasz takiej poduszki w domu, możesz wykonać jej prowizoryczną odmianę: Znajdź starą skarpetę, wsyp do niej ryż –    wystarczającą ilość aby wypełnić ją do wysokości kostki – i zawiąż końcówkę. Następnie włóż ją do mikrofalówki i nastaw ją na 2 minuty. Tyle czasu powinno wystarczyć aby skarpeta zrobiła się ciepła, ale nie gorąca.

2. Pomocne zioła

Szafran i miłorząb są w stanie złagodzić symptomy ZNP, a także bóle podczas samej miesiączki.

3. Produkty spożywcze


Gdy zbliża się okres, powinnaś odstawić kofeinę, alkohol, produkty bogate w sód, a także czekoladę. Pomoże to zredukować wzdęcia, które często towarzyszą ZNP. Warto też zwiększyć konsumpcję owoców, warzyw i zbóż, gdyż dostarczą one ciału energii i błonnika, szczególnie cennych podczas tych trudnych dni.

4. Magnez

Jego działanie pomaga w uniknięciu wielu mentalnych negatywnych efektów miesiączki, takich jak depresja, przygnębienie, zmęczenie i poirytowanie. Można go przyjmować w tabletkach.

5. Ćwiczenia


Zachowanie dobrej formy fizycznej może znacznie ułatwić przejście przez okres. Aby zachować energię i pozytywny nastrój, wykonuj ćwiczenia z zakresu aerobiki przez 30 minut, co najmniej 3 razy w tygodniu.

6. Wapń

Codzienna dawka tego pierwiastka pomoże znacznie zredukować ewentualne skurcze mięśniowe przed i w trakcie menstruacji. Włącz w dietę jogurty, owoce, warzywa i inne źródła wapnia.

7. Homeoterapia


Niektórzy zalecają używanie olejku z wiesiołka aby złagodzić objawy ZNP, poprzez wtarcie go bezpośrednio w skórę podbrzusza. Specjaliści są jednak sceptycznie nastawieni do skuteczności tej metody. 

8. Akupresura


Akupresura i akupunktura to już sprawdzone metody na poczucie ulgi. Działają one zarówno na skurcze, jak i ból. 

Większość z tych metod działa na jeden bądź więcej symptomów. Aby przekonać się który z nich sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku, musisz wypróbować je sama.

źródło:wiemy.to

YOUR REACTION?

Facebook Conversations